11 listopada 103 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów  (1795–1918).

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Campiegne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…)

Dnia 17 listopada odbyły się w naszej szkole uroczyste obchody Święta Niepodległości. Klasy 8 przedstawiły pokrótce losy naszego kraju, drogę do wolności oraz postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Była to interesująca lekcja historii.

Uwagę publiczności przykuwały dekorację w patriotycznych barwach, a także stroje i gra aktorska występujących uczniów. Na wyróżnienie zasługują również popisy wokalne naszego chóru oraz indywidualnych wokalistów.

Po zakończonej akademii nastąpiło przemówienie Pani Dyrektor M. Ścisłowskiej w którym podkreślała podniosły nastrój całego wydarzenia oraz jego przepiękną aranżację. Ogłoszono także wyniki konkursu plastycznego pt. 'Moja przygoda z Marszałkiem’ przygotowanego przez p. A. Mikułę-Teklak.

Serdecznie gratulujemy udanego występu oraz zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz filmików.

E. Kołtunowicz

A. Mikuła-Teklak