WALENTYNKI

TYDZIEŃ MIŁOŚCI

Kiedy są Walentynki? Historia świętego Walentego

Walentynki, święto zakochanych, obchodzimy co roku 14-ego lutego. Nazwa pochodzi od świętego Walentego z Rzymu, biskupa, męczennika chrześcijańskiego. Począwszy od 496 roku, 14-ego lutego, w dniu jego śmierci, obchodzimy Dzień św. Walentego, znany jako Walentynki. 
Święty Walenty był lekarzem oraz duchownym. Złamał rozkaz Cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazywał związków małżeńskim mężczyznom w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty miał udzielać potajemnie ślubów, za co wylądował w więzieniu. Tam połączyło go miłosne uczucie z niewidomą córką strażnika, która odzyskała niespodziewanie wzrok, podczas relacji z Walentym. Cesarz kazał zabić Walentego, który przed śmiercią napisał jeszcze list do swojej wybranki podpisując go 'Twój Walenty”. Święty Walenty jest uznawany za patrona chorych psychicznie, chorych nerwowo, chorych na padaczkę, ale również właśnie zakochanych.

Walentynki – ciekawostki

Już od średniowiecza obchodzi się Walentynki. Tradycja zapoczątkowana została w południowej i zachodniej Europie. Samo święto może również nawiązywać do starożytnego festiwalu Luperkalia („festiwal wilka”). W Rzymie między 13 a 15 lutego chłopcy losowali imię dziewczyny, z którą mieli spędzić kolejny rok.
W 500 roku Papież Gelazjusz I oficjalnie ustanowił święto zakochanych. Co ciekawe, prawo do Walentynek roszczą sobie Brytyjczycy, którzy uważają, że na cały świat rozsławił je szkocki pisarz Walter Scott. W Polsce Walentynki zyskały popularność w latach ’90 XX wieku. 
Niezmiennie z Walentynkami kojarzy się kolor czerwony, a szczególnie – czerwone serce. Już w starożytności twierdzono, że serce, które pompuje krew, jest miejscem, w którym odczuwa się miłość. 
Walentynki to również dzień, w który wielu decyduje się na oświadczyny. Średnio niemal ćwierć miliona razy na świecie w Walentynki pada pytanie „Czy wyjdziesz za mnie?”.

Nasza szkoła także obchodziła Walentynki zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. A oto krótka relacja z naszego Tygodnia Miłości. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i życzymy MIŁOŚCI KAŻDEGO DNIA 😍🥰🥰

N. Skrzypczyńska

A. Mikuła-Teklak

źródło: Walentynki – historia i tradycje (chocolissimo.pl)

Skip to content