Dzień Kobiet

Każdego roku 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Dzień Kobiet – skąd wzięła się ta tradycja?

Dzień ten ma długą tradycję i symbolizuje niejako trudną drogę kobiet do równości i niezależności. Inicjatorami pierwszego w historii święta pań były socjalistki z USA. Z powodu nieracjonalnych warunków pracy w fabrykach włókienniczych, w 1908 r. ogłosiły one 8 marca świętem pań. Pomysł ten został podjęty na drugiej międzynarodowej konferencji socjalistycznej kobiet w Kopenhadze w 1910 r. Podążając za przykładem pracownic amerykańskich, 98 kobiet z 17 krajów postanowiło zorganizować coroczne święto kobiet o charakterze międzynarodowym. Dzień ten miał na celu zwrócenie uwagi szerokiej opinii publicznej na zapewnienie prawa wyborczego dla kobiet i udziału kobiet we władzy politycznej. Święto to obchodzone było po raz pierwszy w czasie I wojny światowej. W Polsce w 1918 r. z powstaniem rządu Ignacego Daszyńskiego kobiety po raz pierwszy otrzymały prawo do głosowania w wyborach.

Dzień Kobiet w PSP nr 2

Panie A. Mikuła – Teklak i E. Papis wraz z chłopcami z klas 8a i 8b przygotowały apel z okazji Dnia Kobiet.🌹 Ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną, panowie występowali dwa razy. Najpierw dla klas 0-III, a potem dla klas IV-VIII.

Na apelu mogliśmy usłyszeć dowcipne komentarze na temat 'trudnego’ życia z kobietami, a także ich usposobienia. Ponadto panowie wykazali się fantastycznymi umiejętnościami tanecznymi. Na uwagę zasługiwały ciekawe stylizacje dobrane do poszczególnych choreografii, a także odwaga młodych artystów w zaprezentowaniu siebie z ogromnym poczuciem humoru i dystansem.

Na zakończenie apelu dla młodszych klas wręczone zostały przez Panią Dyrektor Ścisłowską, p. A. Wolszakiewicz oraz p. N. Skrzypczyńską nagrody za udział w konkursie na Najpiękniejszą Kartkę Walentynkową w języku angielskim.

Natomiast występ dla starszych klas swoją obecnością zaszczyciły panie z Rady Rodziców wraz z Panem Burmistrzem. Na zakończenie apelu zarówno Pan Burmistrz jak i Pan Dyrektor złożyli wszystkim dziewczynkom oraz kobietom najserdeczniejsze życzenia. 🌸🌺🌷💐🌹

N. Skrzypczyńska

E. Kołtunowicz

Ż. Chaberska

źródło: Dzień Kobiet – skąd się wziął i dlaczego go świętujemy (wakacyjnapapuga.pl)

Skip to content