Dzień Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest od już od 1971 roku kiedy to 22 kwietnia senator Gaylord Nelson zaproponował demonstrację przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego i poparcia dla ekologii. Wydarzenie szybko zyskało na popularności i stało się światową imprezą mającą na celu uświadamianie ludzi jak ważne jest środowisko i jego ochrona.

Dzień Ziemi ma na celu działania proekologiczne. Każdym obchodom towarzyszy hasło przewodnie, które w tym roku brzmi „Inwestujmy w naszą planetę.” Hasło to ma zwrócić naszą uwagę na potrzebę drastycznych zmian ze względu na powiększający się kryzys klimatyczny.

Obchody Dnia Ziemi to wyraz rosnącej świadomości ekologicznej całego społeczeństwa. Dlatego możemy napisać, że już tradycyjnie na terenie PSP nr 2 w słoneczną niedzielę 24 kwietnia zorganizowany został lokalny familijno-szkolny piknik.

Inicjatywa Dyrektora P. Pajewskiego znalazła oddźwięk nie tylko wśród nauczycieli, uczniów, ale przede wszystkim Rodziców. To Oni, jak zawsze, niezawodni i profesjonalni przystąpili do działania.

Ze strony Szkoły organizacją zajęły się pp. A. Mikuła – Teklak, E. Sańpruch i E. Papis. Zawczasu z Uczniami przygotowały bogate i urozmaicone dekoracje, harmonogram i ogólną wizję dobrej zabawy. Efekty – ukazują zdjęcia. Jest co podziwiać!

Od rana Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie krzątali się przy ustawianiu stoisk dla poszczególnych klas, namiotów, dekoracji, miejsca na turnieje, quizy, gry i zabawy. Atrakcje goniły atrakcje.

Wybrane klasy zaprezentowały aspekt ekologii i szeroko rozumianej ochrony środowiska, zdrowego żywienia, łagodzenia czy niwelowania negatywnego wpływu Człowieka na Naturę.

Punktem głównym była wystawa prac uczniowskich, promujących Ziemię- Matkę. To one patronowały wszystkiemu, co się działo.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14.00. Przybyłych Gości powitał Dyrektor Szkoły p. P. Pajewski. Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Miasta i Gminy Mogielnica – p. S. Chmielewski, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Mogielnica – p. G. Michalski, Proboszcz Parafii –  ks.  G. Wolski. Po oficjalnych powitaniach i podziękowaniach górę wzięło hasło: uczyć bawiąc i bawić ucząc.

Przede wszystkim w dobry nastrój wprawiła wszystkich Orkiestra mogielnickiej OSP. Muzyka towarzyszyła nam przez cały czas trwania imprezy.

A impreza?  Czegóż tam nie było. A było właściwie – wszystko i wszyscy! Od przedszkolaków do 8-klasistów.

• Quiz dotyczący wiedzy o Ziemi i ochrony środowiska!
  • Występy – tańce, recytacje, piosenki, choreografie – uczniów klas 1-3 związane z ochroną środowiska!
  • Sadzonki kwiatów i krzewów do nabycia i posadzenia !
  • Przepyszne przekąski  i napoje przygotowane przez zespoły klasowe i Rodziców.
  • Popcorn, tosty, grillowane mięsa i wędliny.
  • Przetwory domowe – warzywa, owoce, soki, dżemy,miody.
  • Nawet wysokokaloryczny smalcyk (na chlebku i z ogórkiem – mniam-mniam!) był eco do tego stopnia, że nie tylko panowie ulegali pokusie.

A zawody sportowe!? Mini-turniej piłki nożnej i przeciąganie liny. Rodzice vs Strażacy vs Dzieci. Zgodnie z przewidywaniami Dzieci przeciągnęły wszystkich na swoją stronę, ale radości było co niemiara.

Strażacy schłodzili emocje, „odwdzięczając się” za  honorową porażkę, ale i za zainteresowanie sprzętem i wozami bojowymi. Ileż piachu nanieśli mali wizytatorzy, tłumnie przewalając się przez kabiny wozów – tylko wtajemniczeni wiedzą. Na tym piasku wyrośnie jednak nowe pokolenie Druhów. Ku chwale i na ratunek.

Rodzice, słusznie dumni ze swoich Pociech tworzących nowe „mydlane światy” – zgodnie z prawami fizyki lub wbrew nim.

„Malowane twarze”, ku chwale  Sztuki przez duże S – to całkiem nowe oblicze młodego pokolenia – dosłownie i w przenośni.

Z apetytem pochłaniane przekąski stacjonarnie i na wynos.

A iluż gości z okolicy! Widać, ze impreza staje się okazją do towarzyskich spotkań w dobrym klimacie i image’u.

Śmiało każdy może powiedzieć: „I ja tam byłem, miód i napój jadłem- piłem, a co widziałem – w pamięci umieściłem. Opowiem innym!”

Zwykła przechadzka wzdłuż stoisk, rozmowy, spotkania wzrokiem i uśmiechem, żartobliwe komentarze i bon moty – integrowały społeczność szkolną i  miejską.

W dobrym nastroju, pogodnie i życzliwie – po prosu BYLIŚMY RAZEM ZE SOBĄ I NASZĄ ZIEMIĄ.

Zazdrosne Niebo pogroziło nam wprawdzie chmurami, ale i z tym poradziliśmy sobie wspólnie. Razem, wszyscy, na wesoło – uchroniliśmy sprzęt i rekwizyty przed deszczem. Tak naprawdę to chyba ta radość i poczucie wspólnoty okazało się największym „zyskiem” imprezy. Poczuliśmy, że można i trzeba wspólnie po prostu być i troszczyć się o siebie nawzajem. Tylko tak ocalimy wspólne dobro – Ziemię.

Dziękujemy wszystkim Gościom i Organizatorom zabawy. Zapraszamy wszystkich za rok!

nauczyciele

Natalia Skrzypczyńska