Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 maja

Uroczyste obchody 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia 2022r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Mogielnicy odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji. Powitał wszystkich dyrektor szkoły pan Paweł Pajewski. W sali zgromadzili się uczniowie klas 0 – VIII. Na tle przepięknej biało-czerwonej dekoracji, którą przygotowała pani Elżbieta Lipka, występowali uczniowie klas siódmych, pod kierunkiem wychowawczyń: pani Jolanty Ścisłowskiej i pani Elżbiety Lewandowskiej. Oprawą muzyczną zajęła się pani Mariola Kuźma.

Uczniowie szkoły, ci młodsi i ci starsi, w przystępny sposób mogli zapoznać się z tak ważnym okresem w historii Polski. Oprócz zagadnień historycznych, wielu nazwisk związanych z Konstytucją 3 Maja i dat, występujący uczniowie zaprezentowali wiersze Antoniego Słonimskiego i Wisławy Szymborskiej, piosenki związane z tym okresem oraz zatańczyli poloneza w rytm utworu „Polonez 3 Maja”. Wszystkich wzruszyły piosenki patriotyczne: „Miejcie nadzieję” i „Dokąd idziesz Polsko” w wykonaniu uczennicy klasy VIIa i ucznia klasy VIIb.

Występujący uczniowie zachęcali do chwili refleksji nad tak poważnymi sprawami dla każdego Polaka, nad przeszłością i przyszłością. „Naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości” – to fragment wypowiedzi występujących uczniów.

Pan dyrektor podziękował uczniom i nauczycielom za przygotowanie akademii i zaprosił wszystkich na gminne uroczystości w dniu 3 maja.

Uczniowie klas siódmych PSP nr 2 mogli jeszcze raz zaprezentować swój program artystyczny w sali MGOK-u 3 maja 2022r., na gminnych obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Wśród zaproszonych gości był pan burmistrz Mogielnicy pan Sławomir Chmielewski, dyrekcja PSP nr 2, dyrekcja ZSO, członkowie Rady Gminy oraz mieszkańcy gminy i miasta Mogielnica.

Zgromadzonych przywitał dyrektor MGOK-u pan Robert Lipiec. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu Polski, widzowie obejrzeli program artystyczny. Gromkie brawa świadczyły o tym, że występ się bardzo podobał. Następnie, za Pocztami Sztandarowymi, ulicami miasta, przemaszerowaliśmy pod pomniki, aby złożyć kwiaty i oddać hołd tym, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. W obchodach brała udział również orkiestra dęta z Mogielnicy, która zagrała Rotę. Uczestnicy uroczystości, na koniec przeszli do kościoła parafialnego, aby wziąć udział we mszy świętej za Ojczyznę.

E. Lewandowska