Uroczyste rozpoczęcie obchodów 90-lecia naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego
w Mogielnicy świętuje w tym roku jubileusz 90-lecia istnienia. Obchody rozpoczęły się w znaczącym dniu – dniu imienin Patrona Szkoły.

19 marca b.r. społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystości – apelu, poświęconym Patronowi i Szkole. Zaszczycili nas swą obecnością m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Mogielnica – p. Sławomir Chmielewski oraz Przewodnicząca Rady Rodziców – p. Magdalena Latoszek. Niezwykłym Gościem okazał się… sam Marszałek Piłsudski. W jego postać brawurowo i z wiernością szczegółom wcielił się p. Marcin Skonieczny. Przemówił do zebranych, podziękował za zaproszenie i… przyglądał się, jakie efekty przyniosła jego patriotyczna działalność.

Sztandar Szkoły, towarzyszący Jej od lat, wprowadził Poczet, którego Chorążym był Kacper Noremberg, a asystowały mu Amelia Łaski i Aleksandra Kaźmierska.

Po odśpiewaniu Pieśni Szkolnej p. Dyrektor Marzanna Ścisłowska powitała wszystkich zebranych i zaprosiła do wysłuchania oraz obejrzenia prezentacji poświęconej Patronowi Szkoły. Nauczyciele podkreślili znaczenie postaci Józefa Piłsudskiego. Wartości i postawy uosabiane przez Niego są dla nas, spadkobierców jego myśli, szczególnie ważne.

P. Dyrektor Marzanna Ścisłowska przedstawiła bogatą historię naszej Szkoły. Mimo zmian ustrojowych i zawirowań historii – służyła ona zawsze lokalnej społeczności. Jej mury opuszczali Absolwenci, którzy całym swoim życiem realizowali ideały Naczelnika: poświęcenie dla Polski, dbałość o wolność

i godność każdego Polaka. Naprawdę stawali na czele środowisk, w którym przyszło im żyć i pracować. Szczególnym etapem w istnieniu Szkoły była działalność jako zaplecze Państwowego Liceum Pedagogicznego. Doczekała się ona osobnej monografii – książki opartej na wspomnieniach absolwentów.

Pieśń, wykonana przez ucznia Tymona Lewandowskiego wraz z grupą uczniów przybliżyła postać Marszałka – jako „pana z wąsami”.

Postać Piłsudskiego przybliżyły też anegdoty i ciekawostki, przekazane przez uczniów. Ukazały one mniej znaną , a ujmującą stronę osoby naszego Patrona. Ukazały, jak można łączyć wielkość i pomnikowość z naturalnością

i przystępnością.

Jako Naczelnik państwa, jadąc do Spały (w swoim czasie ośrodka wypoczynkowego władz II RP) Piłsudski zatrzymywał się chwilowo w naszym mieście. Spotykał się z mieszkańcami Mogielnicy, witającymi go tłumnie

na rynku. Niektórzy byli niegdyś jego towarzyszami więziennymi w Magdeburgu. Nie zapomniał tego. Podobnie jak i my, uczniowie. Na miarę naszych możliwości

i wieku staraliśmy się nawiązać do legionowej przeszłości. Symboliczne „maciejówki” przypominały nam o wojskowych zasadach i źródłach. Sala sportowa także jest echem piłsudczykowskim. To przecież żołnierze Piłsudskiego stworzyli grę – nazwaną od miejsca internowania – „szczypiorniakiem”. Piłka ręczna ( ręczna, bo żołnierze szanowali znoszone, wojskowe buty…) – to także Jego dziedzictwo.

Wystąpienie zakończyła deklaracja nauczycieli i uczniów naszej Szkoły – deklaracja wierności Ideałom Patrona.

Po uroczystości społeczność Szkoły przeszła ulicami Mogielnicy

w symbolicznym przemarszu, na którego czele szedł Poczet sztandarowy

w składzie: Kacper Noremberg, Amelia Łaski, Aleksandra Kaźmierska oraz Jakub Kaźmierski, Maria Gałecka, Maja Cieślak, Dyrektor szkoły Marzanna Ścisłowska

i Marszałek…, którzy prowadził nas – praprawnuków I Kompanii Kadrowej…

Wprawdzie inne są realia i wymogi świata, ale nie straciły aktualności słowa:

„Wszystko, co nasze, Polsce oddamy…

(…)

Rozkaz wydany: wstań, w słońce idź!

Ramię pręż,

słabość krusz,

ducha tęż,

ojczyźnie miłej służ…

Na jej zew,

w bój czy trud

pójdziem wraz…”

Pójdziemy razem, idziemy żyć. Żyć i pracować dla dobra i pomyślności Ojczyzny

i nas samych.

Uroczystość przygotowana została przez całą społeczność szkolną. Były przeprowadzone następujące działania: konkurs plastyczny dla klas O-VIII

i przedszkola, kartki imieninowe dla Marszałka wykonane przez klasy O-III,

a wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami wykonali czapki „maciejówki”.

Nie zabrakło również słynnych wąsów Marszałka.

Wyrazy uznania i podziękowania za szczególny wkład i organizacyjny perfekcjonizm należy się Komitetowi Obchodów Jubileuszu Szkoły p. Edycie Sańpruch, p. Ewie Papis, p. Agnieszce Mikule-Teklak. Z komitetem współpracowała p. Adrianna Dobrosz, p. Mariola Kuźma, p. Aleksandra Gwardiak i p. Julia Łaski.

Uroczystość odbiła się pozytywnym i głośnym echem w lokalnej społeczności. Jest to natomiast dopiero inauguracja Obchodów. Co będzie dalszym ciągiem? Zapraszamy do zapoznania się z planowanymi przedsięwzięciami i harmonogramem na stronie Szkoły.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym! Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nasz występ z uznaniem oraz zachęcamy do obejrzenia go w Mazowiecka TV.

P. Solecki

N. Kowalska

Scroll to Top
Skip to content