W naszej Szkole odbyła się kolejna impreza, składająca się na obchody jubileuszu 90-lecia.
Naszą imprezę zaszczycili swoją obecnością:
Burmistrz Gminy i Miasta Mogielnica Robert Lipiec, sekretarz Gminy i Miasta Grzegorz Frasoński, Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Ewa Ścisłowska, Radni z naszej Gminy i Miasta Mogielnica, proboszcz parafii w Mogielnicy ks. Grzegorz Wolski, Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Mogielnicy Tomasz Rutkowski, płk Piotr Janicki, dyrektorzy ościennych szkół p. Aldona Omen-Wrzesińska, p. Piotr Mosionek, a także byli dyrektorzy tej szkoły: p. Lucjan Niedbałko, p. Teresa Jakóbowska, p. Witold Ścisłowski, zaproszeni goście, nasi Koledzy i Koleżanki – emerytowani nauczyciele i Pracownicy Szkoły oraz Uczniowie, Rodzice uczniów naszej – i nie tylko – naszej Szkoły.
Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Chociaż czas je porządkuje, czasem dodaje blasku,
to dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje ponownie do rzeczywistości. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Przepiękny jubileusz 90 – lecia to bardzo ważna chwila dla nas wszystkich. Dostrzeganie upływającego czasu jest bowiem cudownym darem dojrzałości.
Koncert „Imiona wolności” tworzyły utwory śpiewane przez członków szkolnej społeczności. Pokoleniowa więź nauczycieli, uczniów i rodziców stworzyła niesamowitą atmosferę i wydarzenie. Chór szkolny, przy akompaniamencie
p. Marioli Kuźmy, orkiestra Marszowo-Swingowa z Mogielnicy pod kierunkiem kapelmistrza p. Piotra Manowieckiego, wokalne i choreograficzne popisy klas 0-3- stworzyły niesamowite widowisko i słuchowisko. Błyskotliwa i spontanicznie profesjonalna konferansjerka p. Agnieszki Mikuły -Teklak i p. Marcina Skoniecznego oraz p. Magdaleny Latoszek i Adriana Latoszka nie została pokonana nawet przez siły Natury.
W wietrze ponoć trwa Duch…Duch Przeszłości i Nieobecnych. Pielęgnujemy pamięć o tym ważnym dla nas – żyjących współcześnie -czasie, o wszystkich tych minionych latach. Chcemy przechowywać pamięć o wyjątkowych osobach, które tworzyły historię i budowały niepowtarzalny klimat szkoły „pod lasem”.
Szczególnie gorąco p. Dyrektor Marzanna Ścisłowska powitała wszystkich tych, którzy w trakcie swojego życia zawodowego dołożyli do tej historii choćby najmniejszą cegiełkę. Poprzez pracę w murach naszej szkoły przyczynili się
do tego, że byliśmy dzisiaj razem w „naszej szkole”. Szkoła bowiem to nie tylko budynek, ale przede wszystkim ludzie, którzy tworzyli i tworzą na przestrzeni lat społeczność szkolną. Wszyscy uczniowie to nasze wspólne dzieci, które zbierają okruchy życia i radują się nimi beztrosko. Z tych wspomnianych codziennych radości pochodzi nasza siła. Jesteśmy wszyscy przekonani, że to, co najlepsze
i najpiękniejsze, jest jeszcze przed nami. Pani Dyrektor powiedziała też wprost:
„Pragnę wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim, którzy wspierali i wspierają naszą szkołę. to wielka radość i przywilej mieć takie osoby po swojej stronie. Przyjmijcie Państwo podziękowania od całej społeczności szkolnej za okazane serce i dobrą wolę. Pozwólcie, że zacytuję i zadedykuję Wam Drodzy Goście urywek wiersza, który najlepiej oddaje moje myśli o naszej szkole:
„Na cierniowej łodydze, raniącej kolcami wykwita pięć płatków,
cudnymi kwiatami.
Królowa kwiatów, symbol miłości,
Wyrosła z czarnej ziemi, mrozu, czułych rąk i ogrodnika cierpliwości.
Gdyby człowiek tak swoją miłość troskliwie pielęgnował
zakwitnie przecudnie jak róża.
Nigdy swej pracy nie będzie żałował.
Róża i miłość tak trwają od starożytności.
Cieszmy się ich pięknem do samej wieczności”.
Niech zatem nasza szkoła przez kolejne lata będzie ozdobą miasta. Niech przynosi korzyść Uczniom, ich Rodzicom, Miastu, Gminie, okolicy i Ojczyźnie”.
Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pań: A. Jakubiak, E. Kołtunowicz,
N. Kowalska, E. Lipka, J. Łaski, E. Wasiak był odpowiedzialny za przygotowanie „Sali Wspomnień”. Redagowaniem tekstów zajął się p. Paweł Solecki i p. Jolanta Błach. Ostatni czas poświęcony był na wielogodzinne analizowanie kronik szkolnych, pełne wzruszeń i emocji rozmowy z byłymi dyrektorami, nauczycielami i uczniami PSP nr 2, wyszukiwanie czarno-białych zdjęć wokół których osnuta była piękna historia. Na bazie pozyskanych informacji opiekunowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali wystawy i różne eksponaty, które skłaniały
do refleksji i zadumy. Były to: „słupy informacyjne” wraz z legendą wyjaśniającą, „Kapsuła czasu”, „Stare kino” i wystawy ścienne, traktujące o historii naszej Szkoły i eksponujące zapisane wspomnienia. Staraliśmy się rzetelnie wykonać wszelkie prace związane z zapisaniem wspomnień dotyczących historii szkoły. Pragniemy jednak zaznaczyć, że jesteśmy w trakcie gromadzenia informacji.
Nie jest to proces zakończony. Oznacza to, że informacje mogą być niekompletne. Apelujemy do Państwa o wyrozumiałość i współpracę. Zachęcamy do dzielenia się z pracownikami szkoły wspomnieniami, zdjęciami, informacjami. Jeśli odszukacie Państwo jakiekolwiek nieścisłości, prosimy o zgłaszanie się
do nas – naniesiemy stosowne poprawki.
90 lat to długi okres, w związku z czym nie wszystko mogło zostać uwzględnione – nikomu nie chcemy zrobić przykrości pomijając jego osobę i zasługi. Współpracujmy – aby na wielkim finale obchodów 90-lecia szkoły, który odbędzie się w październiku, nie pominąć istotnych faktów z życia i funkcjonowania naszej placówki.
„Od nas wszystkich dla wszystkich” przybyłych gości został przygotowany słodki poczęstunek przez całą Radę Pedagogiczną, nad którym czuwały p. Agnieszka Chudzik, p. Edyta Łaski, p. Julia Łaski, p. Aleksandra Gwardiak, p. Natalia Kowalska, p. Żaneta Chaberska, p. Edyta Sańpruch, p. Ewa Papis.
Trudno też o celniejsze podsumowanie idei imprezy. Połączyła ona całą społeczność szkolną. Koncepcja i same dekoracje były owocem tytanicznej wręcz pracy p. Ewy Papis, p. Agnieszki Mikuły -Teklak, p. Edyty Sańpruch,
p. Elżbiety Lipki i p. Marcina Skoniecznego. Wcielali je w życie wszyscy –
od nauczycieli i uczniów poczynając, a na paniach i panach z obsługi Szkoły kończąc.
Do uświetnienia naszych obchodów przyczynili się Mentorzy Szkoły, którzy zostali wyróżnieni na „ściance sponsorów” przygotowanej przez p. Edytę Sańpruch, za co im BARDZO DZIĘKUJEMY.
To przy zdjęciach i kronikach ujawniały się wspomnienia, skrywane łzy, tęsknota za bujnymi, ciemnymi czuprynami… „O, zobacz… A pamiętasz? O, to jest….
A to ja!” – najczęstsze, splątane szepty i stłumione okrzyki. To wartościowsze
i ważniejsze, niż wszystkie oficjalne wzmianki i opinie.
Nad organizacją i realizacją zadań związanych z koncertem czuwała p. Ewa Papis.
Teraz – wsłuchiwać się będziemy w echa wydarzenia i… zapraszamy na jesienne imprezy jubileuszowe naszej szkoły.
































































nauczycieli i rodziców.
P. Solecki
N. Kowalska