lata 1934-1945
Do 1934 roku Mogielnica posiadała jedną szkołę podstawową,
do której uczęszczali uczniowie z całej okolicy. 20 sierpnia 1934 roku, Szkoła Podstawowa nr 1 w Mogielnicy ze względu na dużą liczbę dzieci, została podzielona na dwie siedmioklasowe szkoły. Kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 1 pozostał Lucjan Zdybiewski, kierownictwo Szkoły Podstawowej nr 2 objął pan Franciszek Ścisłowski. Ze względu na brak odpowiedniego pomieszczenia tymczasowo mieściła się ona w budynku straży pożarnej.
W 1936 roku kierownikiem szkoły został pan Roman Lewandowski.
W tym też roku ukończono budowę dużego jednopiętrowego gmachu szkolnego, pod lasem (siedziby dzisiejszej szkoły). Do jego wybudowania przyczyniło się społeczeństwo miasta Mogielnicy
i okolic, a także Towarzystwo Popierania Szkół, które ofiarowało
na ten cel 30 tysięcy złotych.
Po przeniesieniu szkoły do nowego budynku, kierownikiem został pan Stanisław Mastalerz. Szkoła nosiła wtedy imię I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Nazwa ta widnieje na świadectwach uczniów i w księgach ocen z tego okresu.
W czasach okupacji hitlerowskiej w budynku szkoły znajdował się skład zboża, a szkoła nr 2 została przeniesiona do szkoły nr 1.
Zajęcia z zakresu szkoły podstawowej były prowadzone nieregularnie, zaś w zakresie szkoły średniej młodzież uczyła się
w domach.
Część nauczycieli prowadziła tajne nauczanie i należała
do organizacji politycznych. Kilku z nich zginęło z rąk okupanta – Władysław Janik, nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 został aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego
w Oświęcimiu, gdzie został zamordowany. Antoni Jaroszkiewicz, nauczyciel Publicznej Szkoły Powszechnej nr 1, został zastrzelony podczas ucieczki z budynku szkolnego, gdzie przeprowadzano rewizję.
Tajne nauczanie z zakresu szkoły powszechnej prowadzili też absolwenci Państwowego Seminarium Nauczycielskiego, późniejsi nauczyciele liceum ogólnokształcącego i szkoły podstawowej
w Mogielnicy – Stanisław Bawarski i Witold Pikiewicz.
Już pod koniec wojny Szkoła Podstawowa nr 2 wróciła do swojego budynku. W 1945 roku widniała pod nazwą Państwowa Szkoła Ćwiczeń przy Państwowym Liceum Pedagogicznym im. Małgorzaty Fornalskiej. W roku szkolnym 1946/47 kierownikiem szkoły został pan Józef Lewandowski (funkcję tę pełnił do 1970 roku). W tym czasie do szkoły uczęszczało 396 uczniów, nauczanych przez 12 nauczycieli, razem z księdzem.


